1970’lerde vücut geliştiricileri

1970’lerde vücut geliştiricileri birleştiren ana kuruluş olarak Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu’na artan ilgi. Başkan Ben Vader liderliğindeki ve 100’den fazla IFAC üyesi ülkeden oluşan dünyanın en büyük altıncı spor federasyonu haline geldi. “Bay Olympia” şampiyonu, Wimbledon tenis turnuvasıyla karşılaştırılabilecek en üst düzey profesyonel vücut geliştirme şampiyonası olarak kabul ediliyor.

1980 yılında Arnold Schwarzenegger spora döndü ve şiddetli rekabete dayanarak Sydney’deki Bay Olympia yarışmasını kazandı. 1981 ve 1982’de Olimpia’nın kazananları tecrübeli katılımcılar Franco Colombo ve Chris Dickerson’dı, ancak bunlar büyük fiziğin çağından beri son turnuvalarıydı. Yeni isimler ortaya çıkıyor, yeni şampiyonlar: Büyük ve estetik olarak orantılı bir fiziğe sahip Yoi Heni, sekiz kez “Bay Olympia” unvanını kazanmayı başardı, ardından Olympia’yı birkaç kez kazanan Dorian Yates geldi.

1990’larda IFAC halihazırda 160 katılımcı ülkeyi içermektedir. Federasyon dünyanın dördüncü büyük federasyonu haline geldi. 1997 yılında vücut geliştirme Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından resmen tanındı ve her türlü amatör sporun Topluluğunun tam üyesi oldu. Yakında, erkekler için Arnold Classic yarışmaları ve kadınlar için Miss International yarışmaları, genel fiziksel gelişim yarışması, sağlık endüstrisi için büyük bir ticaret sergisi ve dövüş sanatçılarının büyüleyici yarışmaları ve gösteriler popüler oldu. Şu anda vücut geliştirme, profesyonel spor ve rekreasyon endüstrisine dönüştü.