1939’da “Bay America”

​​unvanı için bir yarışma düzenlendi ve Amatör Sporcular Birliği (CCJE) düzenlendi. 1940 yılında, kazanan gerçek bir efsane olan John Greimek olan ilk gerçek vücut geliştirme yarışması yapıldı: bir performansta yarım saatten fazla bir süre sahnede durabilir, olağanüstü bir güç, esneklik ve hareketlerin koordinasyonu gerektiren bir kişi çekebilir. Vücut geliştirmenin popülaritesi her yıl büyüdü ve yeni yıldızlar doğdu. Bunlar Stephen Reeves, Bill Pearl, Chuck Cyps, Reg Park, Sergio Oliva, Dave Draper ve diğer sporcular. 1960’larda iki ayrı vücut geliştirme dünyası vardı: Avrupa ve Amerika.
1967 ve 1968 yıllarında “Evrenin Bayı” unvanının fethi Arnold Schwarzenegger’i Avrupa’da ünlü yaptı. Onun hakkında yazdılar: “Bugün Herkül doğsaydı, adı Arnold Schwarzenegger olurdu.”

1970 yılında, SSE sınıflandırmasına göre “Bay Dünya”, SAB sınıflandırmasına göre “Bay Evren” ve IFAC’ın sınıflandırmasına göre “Bay Olympia” unvanlarını kazandı. 1970’den 1975’e kadar Arnold Schwarzenegger altı kez “Bay Olympia” unvanını kazandı ve kazanmak için rakiplerle yarışmaya değerdi.

1976’dan bu yana, büyüme, liderin belirlenmesinde artık belirleyici değildi, daha önce olduğu gibi – “Bay Olympia” unvanı, başarısı kaslılığa ve neredeyse tamamen vücut yağının yokluğuna dayanan küçük bir atlet olan Franco Colombo tarafından kazanıldı ve bu da eğitime neredeyse bilimsel bir yaklaşım gerektirdi. katı diyet.