KADINLAR VE ERKEKLERİN FİTNİĞİ İÇİN TAHKİM PROGRAMI çizmek için GENEL ŞARTLAR

Her sporun, hedef yönelimi, dış koşulları ve sporcunun hazırlığı için özel gereksinimleri belirleyen yarışma kuralları nedeniyle motor eylemi gerçekleştirme özellikleri vardır.
IFBB hattı altındaki vücut geliştirme ve fitness yarışmaları kurallarına dayanarak, kompozisyon her biri 40–45 saniye süren 2-3 parçadan oluşuyor, kadınlar için 1 dakika, erkekler için 1,5-2 dakika. Bu süre boyunca, sporcular tüm yeteneklerini ortaya koymalı, güç, esneklik, zıplama unsurlarını göstermeli ve aynı zamanda sanatsal yeteneklerini göstermeli, yani belirli görüntüyü ve seçilen müzik tarzını (Oryantal, İspanyol, Rus, caz) belirli hareket esnekliği ve yürütme tarzı ile yansıtmalıdır. , modern, mola vb.). Müsabaka kurallarında zorunlu bir unsur yoktur, sporcular eğitim seviyelerinde mevcut olan unsurları seçme, uygulama netliğini sağlama ve bunları programa dahil etme hakkına sahiptir.

Elemanların belirsiz performansının kompozisyonun izlenimini etkileyebileceğini unutmayın. Karmaşık unsurlara odaklanmaktan zayıf eğitimli yeni başlayan sporcular, performansın etkinliğini, seyircinin tepkisini ve hakimlerin değerlendirmesini önemli ölçüde etkileyen sunumu (sanat) unuturlar.

Genellikle, kompozisyonda aşağıdaki hatalar izlenir:
– dengesiz bir program (yani, dans veya güç unsurları için bir tutku)
– seçilen müzik tarzı plastik hareketlerle eşleşmiyor
– seçilen hareket açıları görsel algılarına uymuyor.